Huawei nova 14 Pro Specs
Huawei nova 14 Pro Android was launched in May 2025. It is running on the Kirin 8020 processor with Maleoon 920 2cu GPU. The phone has 12 GB RAM and 512 GB of internal storage which is not expandable.
The Huawei nova 14 Pro has a 6.78 inches, 1224 x 2776 pixels display with a pixel density of 447 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 8 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Huawei nova 14 Pro as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG and Wi-Fi too.
The Huawei nova 14 Pro runs on HarmonyOS 5.0 and all this is powered by a 5500 mAh battery. It measures 163.4 x 75 x 7.8 mm (height x width x thickness) with a total weight of 207 grams including battery.
General Info
| Phone | Huawei nova 14 Pro |
| Manufacturer | Huawei |
| Announced | May 2025 |
| Status | Available - May 2025 |
| Colors | Black, White, Purple, Blue |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 163.4 x 75 x 7.8 mm (6.43 x 2.95 x 0.31 in) |
| Weight | 207 g (7.3 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G Network |
HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) |
Display
| Type |
FHD+ LTPO OLED Screen, HDR, 120Hz 1200 Nits (HBM), Aluminosilicate Glass (256/512GB); Kunlun Glass Edition (512GB Only) |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.78 inches [Similar] |
| Resolution | 1224 x 2776 pixels |
| Pixel Density | 447 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.52% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | HarmonyOS 5.0 |
| Processor | Octa-core (1x2.29 GHz & 3x2.05 GHz & 4x1.3 GHz), Kirin 8020 [Similar] |
| GPU | Maleoon 920 2cu [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 12 MP + 8 MP [Similar] |
| Flash | Dual-LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.4-4.0, 24mm (wide), PDAF, OIS 12 MP, f/2.4, 69mm (telephoto), PDAF, OIS, 3x optical zoom 8 MP, f/2.2, 16mm, 112˚ (ultrawide), AF Laser AF, Color Spectrum Sensor, Panorama, HDR |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS, HDR Vivid |
| Front Camera |
8 MP, f/2.2, 52mm (telephoto), AF, 2x optical zoom 50 MP, f/2.0, (ultrawide), PDAF HDR, panorama 4K, 1080p, gyro-EIS, HDR Vivid [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, L2HC (320-960 kbps HD audio) |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-ion Battery Fast Battery Charging 100W wired, SCP, UFCS, PD, PPS, QC 5W reverse wired |
| Capacity | 5500 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |