Huawei nova 14 Specs
Huawei nova 14 featured phone was launched in May 2025. It is running on the Kirin 8000 (7 nm) processor with Mali-G610 MP4 GPU. The phone has 12 GB RAM and 512 GB of internal storage which is not expandable.
The Huawei nova 14 has a 6.7 inches, 1084 x 2412 pixels display with a pixel density of 395 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 50 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Huawei nova 14 as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG and Wi-Fi too.
The Huawei nova 14 runs on HarmonyOS 5.0 and all this is powered by a 5500 mAh battery. It measures 161.7 x 75.5 x 7.2 mm (height x width x thickness) with a total weight of 192 grams including battery.
General Info
| Phone | Huawei nova 14 |
| Manufacturer | Huawei |
| Announced | May 2025 |
| Status | Available - May 2025 |
| Colors | Black, White, Blue |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 161.7 x 75.5 x 7.2 mm (6.37 x 2.97 x 0.28 in) |
| Weight | 192 g (6.77 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G Network |
HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) |
Display
| Type |
FHD+ OLED Screen, HDR Vivid 120Hz Refresh Rate, 1100 Nits (HBM) Aluminosilicate Glass |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.7 inches [Similar] |
| Resolution | 1084 x 2412 pixels |
| Pixel Density | 395 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 88.56% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | HarmonyOS 5.0 |
| Processor | Octa-core (1x2.4 GHz & 3x2.2 GHz & 4x1.84 GHz), Kirin 8000 (7 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G610 MP4 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 12 MP + 8 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.56", Dual Pixel PDAF 12 MP, f/2.4, 69mm (telephoto), PDAF, OIS, 3x optical zoom 8 MP, f/2.2, 16mm, 112˚ (ultrawide), AF Color Spectrum Sensor, Panorama, HDR |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS |
| Front Camera |
50 MP, f/2.4, 1/2.5" HDR, panorama 4K, 1080p, gyro-EIS [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, L2HC (320-960 kbps HD audio) |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-ion Battery Fast Battery Charging 100W wired, SCP, UFCS, PD, PPS, QC |
| Capacity | 5500 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |