Huawei Mate XTs Ultimate Specs
Huawei Mate XTs Ultimate Tri-Fold Smartphone was launched in September 2025. It is running on the Kirin 9020 (7 nm) processor with Maleoon 920 GPU. The phone has 16 GB RAM and 1 TB of internal storage which is not expandable.
The Huawei Mate XTs Ultimate has a 10.2 inches, 2232 x 3184 pixels display with a pixel density of 381 ppi alongwith a secondary display of Cover display (1/3 of the main display): 6.4 inches, 1008 x 2232 pixels . Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 8 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Huawei Mate XTs Ultimate as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, NFC and Wi-Fi too.
The Huawei Mate XTs Ultimate runs on HarmonyOS 5.1 (China) and all this is powered by a 5600 mAh battery. It measures Unfolded: 156.7 x 219 x 3.6-4.8 mm
Folded: 156.7 x 73.5 x 12.8 mm (height x width x thickness) with a total weight of 298 grams including battery.
General Info
| Phone | Huawei Mate XTs Ultimate |
| Manufacturer | Huawei |
| Announced | September 2025 |
| Status | Coming Soon - September 2025 |
| Colors | Red, Black, Purple, White |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension |
Unfolded: 156.7 x 219 x 3.6-4.8 mm Folded: 156.7 x 73.5 x 12.8 mm (Unfolded: 6.17 x 8.62 x 0.14-0.19 in Folded: 6.17 x 2.89 x 0.5 in) |
| Weight | 298 g (10.51 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G Network |
HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) Stylus support |
Display
| Type |
QHD+ Tri-foldable LTPO OLED Screen 90Hz Refresh Rate, 1440Hz PWM |
| Colors | 1B colors |
| Size | 10.2 inches [Similar] |
| Resolution | 2232 x 3184 pixels |
| Pixel Density | 381 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 92.04% |
| Multi-Touch | Yes |
| Secondary Display |
Cover display (1/3 of the main display): 6.4 inches, 1008 x 2232 pixels Dual display (2/3 of the main display): 7.9 inches, 2048 x 2232 pixels |
Hardware and OS
| OS | HarmonyOS 5.1 (China) |
| Processor | Octa-core (1x2.4 GHz & 3x2.00 GHz & 4x1.6GHz), Kirin 9020 (7 nm) [Similar] |
| GPU | Maleoon 920 [Similar] |
| RAM | 16 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 1 TB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 12 MP + 40 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.4-f/4.0, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS 12 MP, f/3.4, 125mm (periscope telephoto), 1/3.6", 1.0µm, PDAF, OIS, 5.5x optical zoom 40 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), PDAF Laser AF, Color Spectrum Sensor, Panorama, HDR |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS, OIS, HDR Vivid |
| Front Camera |
8 MP, f/2.2, (wide), 1/3.6", 1.22µm HDR 4K@30fps, 1080p@30fps, HDR Vivid [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, L2HC |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| USB | USB Type-C 3.1, DisplayPort 1.2, OTG |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 1 TB, 16 GB RAM or 512 GB, 16 GB RAM or 256 GB, 16 GB RAM |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| Barometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Si/C Li-Ion Battery Fast Battery Charging 66W wired 50W wireless 7.5W reverse wireless 5W reverse wired |
| Capacity | 5600 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |