Huawei Mate X6 Specs
Huawei Mate X6 Smartphone phone was launched in November 2024. The phone has 16 GB RAM and 1 TB of internal storage which is not expandable.
The Huawei Mate X6 has a 7.93 inches, 2240 x 2440 pixels display with a pixel density of 418 ppi alongwith a secondary display of 6.45 inches, LTPO OLED Screen. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 8 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Huawei Mate X6 as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG and Wi-Fi too.
The Huawei Mate X6 runs on HarmonyOS 4.3 and all this is powered by a 5200 mAh battery. It measures Unfolded: 156.6 x 144.1 x 4.6 mm
Folded: 156.6 x 73.8 x 9.9 mm (height x width x thickness) with a total weight of 239 grams including battery.
General Info
| Phone | Huawei Mate X6 |
| Manufacturer | Huawei |
| Announced | November 2024 |
| Status | Coming Soon - December 2024 |
| Colors | Black, White, Gray, Blue, Red |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension |
Unfolded: 156.6 x 144.1 x 4.6 mm Folded: 156.6 x 73.8 x 9.9 mm (Unfolded: 6.17 x 5.67 x 0.18 in Folded: 6.17 x 2.91 x 0.39 in) |
| Weight | 239 g (8.43 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G Network |
HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) IPX8 dust/water resistant (up to 2m for 30 min) Stylus support (both displays) |
Display
| Type |
QHD+ Foldable LTPO OLED Screen 120Hz, HDR, 1800 Nits (peak) Kunlun Glass 2 Or Kunlun Glass (basalt Tempered) - Cover Display Only Carbon-fiber inner screen support layer |
| Colors | 1B colors |
| Size | 7.93 inches [Similar] |
| Resolution | 2240 x 2440 pixels |
| Pixel Density | 418 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.43% |
| Multi-Touch | Yes |
| Secondary Display |
6.45 inches, LTPO OLED Screen 120Hz, HDR, 2500 nits (peak), 1080 x 2440 pixels |
Hardware and OS
| OS | HarmonyOS 4.3 |
| Processor | - |
| GPU | - |
| RAM | 16 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 1 TB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 48 MP + 40 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.4-f/4.0, 24mm (wide), PDAF, OIS 48 MP, f/3.0, 90mm (periscope telephoto), PDAF, OIS, 4x optical zoom 40 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide), PDAF Laser AF, Panorama, HDR |
| Video | 4K, 1080p, HDR, gyro-EIS, OIS |
| Front Camera |
8 MP, f/2.2, (wide) Cover camera: 8 MP, f/2.4, (wide) HDR, panorama 4K, 1080p [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, L2HC |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG, DisplayPort 1.2 |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 1 TB, 16 GB RAM or 512 GB, 16 GB RAM or 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| Barometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Si/C Battery Fast Battery Charging 66W wired 50W wireless 7.5W reverse wireless 5W Reverse wired |
| Capacity | 5200 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |