Huawei Mate X3 Specs
Huawei Mate X3 Foldable Smartphone was launched in March 2023. It is running on the Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 4G (4 nm) processor with Adreno 730 GPU. The phone has 12 GB RAM and 1 TB of internal storage which is not expandable.
The Huawei Mate X3 has a 7.85 inches, 2224 x 2496 pixels display with a pixel density of 426 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 8 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Huawei Mate X3 as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 4G LTE and Wi-Fi too.
The Huawei Mate X3 runs on EMUI (Europe), no Google Play Services and all this is powered by a 4800 mAh battery. It measures Unfolded: 156.9 x 141.5 x 5.3 mm
Folded: 156.9 x 72.4 x 11.8 mm (height x width x thickness) with a total weight of 239 grams or 241 grams including battery.
General Info
| Phone | Huawei Mate X3 |
| Manufacturer | Huawei |
| Announced | March 2023 |
| Status | Coming Soon - April 2023 |
| Colors | Black, White, Purple, Dark Green, Gold |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension |
Unfolded: 156.9 x 141.5 x 5.3 mm Folded: 156.9 x 72.4 x 11.8 mm (Unfolded: 6.18 x 5.57 x 0.21 in Folded: 6.18 x 2.85 x 0.46 in) |
| Weight | 239 g or 241 g (8.43 oz or 8.5 oz) |
| SIM Type | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA2000 1xEV-DO |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) IPX8 |
Display
| Type |
QHD+ Foldable OLED Screen
120Hz Refresh Rate Kunlun Glass (cover Display Only) Cover display: 6.4 inches FHD+ OLED Screen 1080 x 2504 pixels 120Hz Refresh Rate |
| Colors | 1B colors |
| Size | 7.85 inches [Similar] |
| Resolution | 2224 x 2496 pixels |
| Pixel Density | 426 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 88.89% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | EMUI (Europe), no Google Play Services |
| User Interface | HarmonyOS 3.1 (China) |
| Processor | Octa-core (1x3.19 GHz Cortex-X2 & 3x2.75 GHz Cortex-A710 & 4x2.0 GHz Cortex-A510), Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 4G (4 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 730 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 1 TB |
| Ext. Memory | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 8 MP + 13 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.8, 23mm (wide), PDAF, Laser AF, OIS 8 MP, f/3.4, 125mm (periscope telephoto), PDAF, OIS, 5x optical zoom 13 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide) Panorama, HDR |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Front Camera |
8 MP, f/2.4, (wide) HDR, panorama 4K@30fps, 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE-A, 5G |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 3.1, DisplayPort 1.2, OTG |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (B1I+B1c+B2a), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 1 TB, 12 GB RAM or 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| Barometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery (Global) Silicon-carbon 5060 mAh, non-removable - China only Fast battery charging 66W 50W wireless Fast Charging 7.5W reverse wireless |
| Capacity | 4800 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |