Huawei Mate X2 Specs
Huawei Mate X2 Android Smartphone was launched in 2021, February 22. It is running on the Kirin 9000 5G (5 nm) processor with Mali-G78 MP24 GPU. The phone has 8 GB RAM and 512 GB, 12 GB or 256 GB of internal storage which is not expandable.
The Huawei Mate X2 has a 8.0 inches, 2200 x 2480 pixels display with a pixel density of 414 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 16 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Huawei Mate X2 as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 3G, NFC, Wi-Fi and GPS too.
The Huawei Mate X2 runs on Android 10 and all this is powered by a 4450 mAh battery. It measures Unfolded: 161.8 x 145.8 x 8.2 mm / Folded: 161.8 x 74.6 x 14.7 mm (height x width x thickness) with a total weight of 295 grams including battery.
General Info
| Phone | Huawei Mate X2 |
| Manufacturer | Huawei |
| Announced | 2021, February 22 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2021, February 25 |
| Colors | Black, White, Light Blue, Rose Gold |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension |
Unfolded: 161.8 x 145.8 x 8.2 mm Folded: 161.8 x 74.6 x 14.7 mm (Unfolded: 6.37 x 5.74 x 0.32 in Folded: 6.37 x 2.94 x 0.58 in) |
| Weight | 295 g (10.41 oz) |
| SIM Type | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G Network | 1, 3, 28, 38, 40, 41, 77, 78, 79, 80, 84 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) |
Display
| Type |
Foldable OLED Screen 90Hz Refresh Rate Cover display: 6.45", OLED, 90Hz, 1160 x 2700 pixels, 456 ppi |
| Colors | 16M Colour |
| Size | 8.0 inches [Similar] |
| Resolution | 2200 x 2480 pixels |
| Pixel Density | 414 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 87.06% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 10 |
| User Interface | EMUI 11, no Google Play Services |
| Processor | Octa-core (1x3.13 GHz Cortex-A77 & 3x2.54 GHz Cortex-A77 & 4x2.05 GHz Cortex-A55), Kirin 9000 5G (5 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G78 MP24 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB, 12 GB or 256 GB |
| Ext. Memory | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 12 MP + 8 MP + 16 MP [Similar] |
| Flash | Dual-LED dual-tone flash |
| Features |
50 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.28", 1.22µm, omnidirectional PDAF, Laser AF, OIS 12 MP, f/2.4, 70mm (telephoto), PDAF, OIS, 3x optical zoom 8 MP, f/4.4, 240mm (periscope telephoto), PDAF, OIS, 10x optical zoom 16 MP, f/2.2, 17mm (ultrawide), AF Leica optics, panorama, HDR |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Front Camera |
16 MP, f/2.2 HDR 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | USB Type-C 3.1 |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 12 GB or 256 GB, 8 GB RAM UFS 3.x |
| Expandable Storage | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| Barometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery charging 55W Huawei SuperCharge |
| Capacity | 4450 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |