Huawei Mate 80 RS Ultimate Specs
Huawei Mate 80 RS Ultimate Smartphone was launched in November 2025. It is running on the Kirin 9030 Pro processor. The phone has 20 GB RAM and 1 TB of internal storage which is not expandable.
The Huawei Mate 80 RS Ultimate has a 6.9 inches, 1320 x 2848 pixels display with a pixel density of 455 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 13 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Huawei Mate 80 RS Ultimate as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, NFC and Wi-Fi too.
The Huawei Mate 80 RS Ultimate runs on HarmonyOS 6.0 and all this is powered by a 6000 mAh battery. It measures 164.4 x 79 x 8.3 mm (height x width x thickness) with a total weight of 249 grams including battery.
General Info
| Phone | Huawei Mate 80 RS Ultimate |
| Manufacturer | Huawei |
| Announced | November 2025 |
| Status | Available - November 2025 |
| Colors | Black, White, Violet |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 164.4 x 79 x 8.3 mm (6.47 x 3.11 x 0.33 in) |
| Weight | 249 g (8.78 oz) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G Network |
HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 6m for 30 min) |
Display
| Type |
FHD+ Dual-layer LTPO OLED Screen, 120Hz 1440Hz PWM, BT.2020, HDR Vivid, 8000 Nits (peak) Huawei Kunlun Glass 3 (basalt Tempered) |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.9 inches [Similar] |
| Resolution | 1320 x 2848 pixels |
| Pixel Density | 455 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 90.20% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | HarmonyOS 6.0 |
| Processor | Kirin 9030 Pro |
| GPU | - |
| RAM | 20 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 1 TB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 50 MP + 50 MP + 40 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.4-f/4.0, 24mm (wide), PDAF, OIS 50 MP, f/2.1, 91mm (periscope telephoto), PDAF, OIS, 4x optical zoom 50 MP, f/3.2, 140mm (periscope telephoto), PDAF, OIS, 6.2x optical zoom 40 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide), PDAF Laser AF, color spectrum sensor, panorama, HDR |
| Video | 4K, 1080p, 1080p@240fps, HDR, gyro-EIS, OIS |
| Front Camera |
13 MP, f/2.0, 18mm (ultrawide), AF TOF 3D, (depth/biometrics sensor) HDR, Panorama Video - 4K, 1080p [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, L2HC |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG, DisplayPort 1.2 |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 1 TB, 20 GB RAM or 512 GB, 20 GB RAM |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| Barometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-ion Battery Fast Battery Charging 100W wired 80W wireless 20W reverse wireless 18W reverse wired |
| Capacity | 6000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |