Huawei Mate 80 Pro Max Wind Specs
Huawei Mate 80 Pro Max Wind Smartphone was launched in March 2026. It is running on the Kirin 9030 Pro (6 nm) processor with Maleoon 935 GPU. The phone has 16 GB RAM and 1 TB of internal storage which is not expandable.
The Huawei Mate 80 Pro Max Wind has a 6.9 inches, 1320 x 2848 pixels display with a pixel density of 455 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 13 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Huawei Mate 80 Pro Max Wind as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, NFC and Wi-Fi too.
The Huawei Mate 80 Pro Max Wind runs on HarmonyOS 6.0 and all this is powered by a 6000 mAh battery. It measures 164.4 x 79 x 8.3 mm (height x width x thickness) with a total weight of 239 grams including battery.
General Info
| Phone | Huawei Mate 80 Pro Max Wind |
| Manufacturer | Huawei |
| Announced | March 2026 |
| Status | Coming Soon - April 2026 |
| Colors | Black, Gold |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 164.4 x 79 x 8.3 mm (6.47 x 3.11 x 0.33 in) |
| Weight | 239 g (8.43 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G Network |
HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 6m for 30 min) Built-in cooling fan |
Display
| Type |
FHD+ LTPO OLED Screen, 120Hz 1440Hz PWM, HDR Vivid, 8000 Nits (peak) Huawei Kunlun Glass 2 |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.9 inches [Similar] |
| Resolution | 1320 x 2848 pixels |
| Pixel Density | 455 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 90.20% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | HarmonyOS 6.0 |
| Processor | 9-core (1x2.75 GHz & 4x2.27 GHz & 4x1.72 GHz), Kirin 9030 Pro (6 nm) [Similar] |
| GPU | Maleoon 935 [Similar] |
| RAM | 16 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 1 TB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 50 MP + 40 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.4-f/4.0, 24mm (wide), PDAF, OIS 50 MP, f/2.1, 91mm (periscope telephoto), PDAF, OIS, 4x optical zoom 40 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide), PDAF Laser AF, Color Spectrum Sensor, Panorama, HDR |
| Video | 4K, 1080p@960fps, HDR, gyro-EIS, OIS, HDR Vivid |
| Front Camera |
13 MP, f/2.0, 18mm (ultrawide), AF TOF 3D, (depth/biometrics sensor) HDR, panorama 4K, 1080p, HDR, gyro-EIS [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, L2HC |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG, DisplayPort 1.2 |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 1 TB, 16 GB RAM or 512 GB, 16 GB RAM UFS 4.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| Barometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-ion Battery Fast Battery Charging 100W wired 80W wireless 20W reverse wireless 18W reverse wired |
| Capacity | 6000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |