Huawei Mate 60 Pro Specs
Huawei Mate 60 Pro Smartphone was launched in August 2023. It is running on the Kirin 9000S (5 nm) processor with Maleoon 910 GPU GPU. The phone has 12 GB RAM and 1 TB of internal storage which is not expandable.
The Huawei Mate 60 Pro has a 6.82 inches, 1212 x 2616 pixels display with a pixel density of 423 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 13 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Huawei Mate 60 Pro as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, NFC and Wi-Fi too.
The Huawei Mate 60 Pro runs on HarmonyOS 4.0 (China) and all this is powered by a 5000 mAh battery. It measures 163.7 x 79 x 8.1 mm (height x width x thickness) with a total weight of 225 grams including battery.
General Info
| Phone | Huawei Mate 60 Pro |
| Manufacturer | Huawei |
| Announced | August 2023 |
| Status | Available - August 2023 |
| Colors | Black, White, Green, Purple |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 163.7 x 79 x 8.1 mm (6.44 x 3.11 x 0.32 in) |
| Weight | 225 g (7.94 oz) |
| SIM Type | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G Network |
HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G Network | LTE |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) IP68 dust/water resistant (up to 6m for 30 min) |
Display
| Type |
FHD+ LTPO OLED Screen 120Hz Refresh Rate Huawei Kunlun Glass 2 Protection |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.82 inches [Similar] |
| Resolution | 1212 x 2616 pixels |
| Pixel Density | 423 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 88.40% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | HarmonyOS 4.0 (China) |
| Processor | Octa-core (1x2.62 GHz Cortex-A720 & 3x2.15 GHz Cortex-A720 & 4x1.53GHz Cortex-A510), Kirin 9000S (5 nm) [Similar] |
| GPU | Maleoon 910 GPU [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 1 TB |
| Ext. Memory | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 48 MP + 12 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.4-f/4.0, 24mm (wide), PDAF, Laser AF, OIS 48 MP, f/3.5, 90mm (periscope telephoto), PDAF, OIS, 3.5x optical zoom 12 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide), PDAF Panorama, HDR |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/480fps, 720p@960fps, 720p@3840fps, HDR, gyro-EIS |
| Front Camera |
13 MP, f/2.4, 18mm (ultrawide) TOF 3D, (depth/biometrics sensor) HDR, panorama 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE-A |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG, Display Port 1.2 |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 1 TB, 12 GB RAM or 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| Barometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 88W wired, 100% in 30 min 50W wireless 20W reverse wireless |
| Capacity | 5000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |