Huawei Mate 40 Pro+ Specs
Huawei Mate 40 Pro+ Android Smartphone was launched in October 2020. It is running on the Kirin 9000 5G (5 nm) processor with Mali-G78 MP24 GPU. The phone has 12 GB RAM and 256 GB of internal storage which is not expandable.
The Huawei Mate 40 Pro+ has a 6.76 inches, 1344 x 2772 pixels display with a pixel density of 456 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 13 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Huawei Mate 40 Pro+ as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 3G, USB OTG, NFC, Wi-Fi and GPS too.
The Huawei Mate 40 Pro+ runs on Android 10 and all this is powered by a 4400 mAh battery. It measures 162.9 x 75.5 x 8.8 mm (height x width x thickness) with a total weight of 230 grams including battery.
General Info
| Phone | Huawei Mate 40 Pro+ |
| Manufacturer | Huawei |
| Announced | October 2020 |
| Status | Coming Soon - November 2020 |
| Colors | Ceramic White, Ceramic Black |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 162.9 x 75.5 x 8.8 mm (6.41 x 2.97 x 0.35 in) |
| Weight | 230 g (8.11 oz) |
| SIM Type | Single SIM (Nano-SIM), Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G Network | 1, 3, 28, 38, 40, 41, 77, 78, 79, 80, 84 SA/NSA/Sub6 |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor IP68 dust/water resistant |
Display
| Type |
OLED Screen HDR10 90Hz Refresh Rate |
| Colors | 16M Colour |
| Size | 6.76 inches [Similar] |
| Resolution | 1344 x 2772 pixels |
| Pixel Density | 456 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 93.99% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 10 |
| User Interface | EMUI 11, no Google Play Services |
| Processor | Octa-core (1x3.13 GHz Cortex-A77 & 3x2.54 GHz Cortex-A77 & 4x2.05 GHz Cortex-A55), Kirin 9000 5G (5 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G78 MP24 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 12 MP + 8 MP + 20 MP + TOF [Similar] |
| Flash | LED flash |
| Features |
50 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.28", 1.22µm, omnidirectional PDAF, Laser AF, OIS 12 MP, f/2.4, (telephoto), PDAF, OIS, 3x optical zoom 8 MP, f/4.4, 240mm (periscope telephoto), PDAF, OIS, 10x optical zoom 20 MP, f/2.4, 14mm (ultrawide), PDAF TOF 3D, (depth) Leica optics, panorama, HDR |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/480fps, 720p@960fps, 720p@3840fps, HDR, gyro-EIS |
| Front Camera |
13 MP, f/2.4, (wide), 1/3.1", 1.0µm TOF 3D, (depth/biometrics sensor) HDR, panorama 4K, 1080p [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | USB Type-C 3.1, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 12 GB RAM (UFS 3.1) |
| Expandable Storage | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| Barometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery charging 66W Fast wireless charging 50W Reverse wireless charging 5W |
| Capacity | 4400 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |