Huawei Mate 30 Pro Specs
Huawei Mate 30 Pro Android Phablet was launched in August 2019. It is running on the HiSilicon Kirin 990 (7 nm+) processor with Mali-G76 MP16 GPU. The phone has 8 GB RAM and 256 GB of internal storage which is not expandable.
The Huawei Mate 30 Pro has a 6.53 inches, 1176 x 2400 pixels display with a pixel density of 409 ppi. Coming to cameras, it has a 40 MP rear camera and a 32 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Huawei Mate 30 Pro as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, NFC, Wi-Fi and GPS too.
The Huawei Mate 30 Pro runs on Android 10.0 (Q) and all this is powered by a 4500 mAh battery. It measures 158.1 x 73.1 x 8.8 mm (height x width x thickness) with a total weight of 198 grams including battery.
General Info
| Phone | Huawei Mate 30 Pro |
| Manufacturer | Huawei |
| Announced | August 2019 |
| Status | Coming Soon - September 2019 |
| Colors | Black, Crush Blue, Mid Summer Purple |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 158.1 x 73.1 x 8.8 mm (6.22 x 2.88 x 0.35 in) |
| Weight | 198 g (6.98 oz) |
| SIM Type | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 19(800), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor(In-display) IP68 dust/water resistant (up to 2m for 30 mins) |
Display
| Type | Full HD+ OLED Capacitive Touchscreen Display, bezel-less display with notch |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.53 inches [Similar] |
| Resolution | 1176 x 2400 pixels |
| Pixel Density | 409 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 94.19% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 10.0 (Q) |
| User Interface | EMUI 10 |
| Processor | Octa-core (2x2.86 GHz Cortex-A76 & 2x2.09 GHz Cortex-A76 & 4x1.86 GHz Cortex-A55), HiSilicon Kirin 990 (7 nm+) [Similar] |
| GPU | Mali-G76 MP16 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
Camera
| Rear Camera | 40 MP + 8 MP + 40 MP + TOF [Similar] |
| Flash | Dual-LED Dual-Tone flash |
| Features |
40 MP, f/1.6, 27mm (wide), 1/1.7", PDAF, OIS 8 MP, f/2.4, 80mm (telephoto), 1/4", PDAF, OIS, 3x optical zoom 40 MP, f/1.8, 18mm (ultrawide), 1/1.54", PDAF 3D TOF camera 50 x Digital Zoom, 5 x Optical Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus HDR, panorama |
| Video | 2160p@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, 1080p@960fps, 720p@7680fps, gyro-EIS |
| Front Camera |
32 MP + 3D TOF camera HDR 1080p@30fps, gyro-EIS [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE-A |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM |
| Expandable Storage | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | - |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery charging 40W Fast wireless charging 27W Power bank/Reverse wireless charging |
| Capacity | 4500 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |