Huawei Enjoy 90 Plus Specs
Huawei Enjoy 90 Plus Smartphone was launched in March 2026. It is running on the Kirin 8000 (7 nm) processor with Mali-G610 MP4 GPU. The phone has 8 GB RAM and 512 GB of internal storage which is not expandable.
The Huawei Enjoy 90 Plus has a 6.67 inches, 720 x 1604 pixels IPS display with a pixel density of 264 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 8 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Huawei Enjoy 90 Plus as well, along with a magnetic field sensor (compass), proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG and Wi-Fi too.
The Huawei Enjoy 90 Plus runs on HarmonyOS 6.0 and all this is powered by a 6620 mAh battery. It measures 166.1 x 76.6 x 8.3 mm (height x width x thickness) with a total weight of 212 grams including battery.
General Info
| Phone | Huawei Enjoy 90 Plus |
| Manufacturer | Huawei |
| Announced | March 2026 |
| Status | Coming Soon - April 2026 |
| Colors | Black, White, Blue |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 166.1 x 76.6 x 8.3 mm (6.54 x 3.02 x 0.33 in) |
| Weight | 212 g (7.48 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | 5G support is not specified by maker |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) IP64 dust tight and water resistant (water splashes) Drop resistant up to 1.8m |
Display
| Type |
HD+ IPS LCD Screen, 120Hz, 850 Nits (HBM) Aluminosilicate Glass |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.67 inches [Similar] |
| Resolution | 720 x 1604 pixels |
| Pixel Density | 264 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 84.02% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | HarmonyOS 6.0 |
| Processor | Octa-core (1x2.4 GHz & 3x2.2 GHz & 4x1.84 GHz), Kirin 8000 (7 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G610 MP4 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, L2HC |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 8 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM or 128GB 8 GB RAM |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Si/C Li-Ion Battery Fast Battery Charging 40W wired, 55% in 30 min 5W reverse wired |
| Capacity | 6620 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |