Apple iPhone Air Specs, Price
Apple iPhone Air was launched in September 2025. It is priced in India at Rs. 119900, running on the Apple A19 Pro (3 nm) processor with Apple GPU (5-core graphics) GPU. The phone has 8 GB RAM and 1 TB of internal storage which is not expandable.
The iPhone Air has a 6.5 inches, 1260 x 2736 pixels display with a pixel density of 463 ppi. Coming to cameras, it has a 48 MP rear camera and a 18 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a magnetic field sensor (compass) present on the iPhone Air as well, along with a gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 4G LTE, NFC and Wi-Fi too.
The iPhone Air runs on iOS 26 and all this is powered by a 3149 mAh battery. It measures 156.2 x 74.7 x 5.6 mm (height x width x thickness) with a total weight of 165 grams including battery.
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Apple iPhone Air |
| Manufacturer | Apple |
| Announced | September 2025 |
| Status | Coming Soon - September 2025 |
| Price | Rs. 119,900 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Space Black, Cloud White, Light Gold, Sky Blue |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 156.2 x 74.7 x 5.6 mm (6.15 x 2.94 x 0.22 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G Network |
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA/Sub6 |
| Messaging | |
| Build Features |
IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 6m for 30 min) Apple Pay (Visa, MasterCard, AMEX certified) |
Display
| Type |
FHD+ LTPO Super Retina XDR OLED Screen 120Hz, HDR10, Dolby Vision, 1000 Nits (typ) 1600 Nits (HBM), 3000 Nits (peak) Ceramic Shield 2 Protection |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.5 inches [Similar] |
| Resolution | 1260 x 2736 pixels |
| Pixel Density | 463 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 88.92% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | iOS 26 |
| Processor | Hexa-core, Apple A19 Pro (3 nm) |
| GPU | Apple GPU (5-core graphics) [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 1 TB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 48 MP [Similar] |
| Flash | Dual-LED Dual-tone Flash |
| Features |
48 MP, f/1.6, 26mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, dual pixel PDAF, sensor-shift OIS HDR (photo/panorama) |
| Video | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120/240fps, HDR, Dolby Vision HDR (up to 60fps), stereo sound rec. |
| Front Camera |
18 MP multi-aspect, f/1.9, (wide), PDAF, OIS SL 3D, (depth/biometrics sensor) HDR, Dolby Vision HDR, 3D (spatial) audio, stereo sound rec. 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120fps, gyro-EIS [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, hotspot |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS, NavIC |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 1 TB, 8 GB RAM or 512 GB, 8 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM NVMe |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| Barometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-ion Battery Fast Battery Charging Wired, PD2.0, 50% in 30 min 20W wireless (MagSafe), 50% in 30 min 20W wireless (Qi2) 4.5W reverse wired |
| Capacity | 3149 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |