Apple iPhone 5 Specs
Key Specifications
- 4.0 inches (640 x 1136 pixels, 326 ppi) Display
- Dual-core 1.2 GHz, Apple A6 Processor
- iOS 6
- Internal storage 16/32/64 GB storage, 1 GB RAM
- 8 MP primary camera with LED flash
- 1.2 MP front facing camera
- 3G, 4G LTE, GPS, Bluetooth, Wi-Fi
- 1440 mAh Standard battery, Li-Po
General Info
Display
| Type | LED-backlit IPS TFT, capacitive touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 4.0 inches [Similar] |
| Resolution | 640 x 1136 pixels |
| Pixel Density | 326 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 60.84% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | iOS 6 |
| Processor | Dual-core 1.2 GHz, Apple A6 [Similar] |
| GPU | PowerVR SGX 543MP3 [Similar] |
| RAM | 1 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 16/32/64 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | DC-HSDPA, 42 Mbps; HSDPA, 21 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps, LTE, 73 Mbps; Rev. A, up to 3.1 Mbps |
| Bluetooth | Yes, v4.0 with A2DP |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Plus Cellular |
| USB | Yes, Lightning Port |
| GPS | Yes, with A-GPS support and GLONASS |
| Browser | HTML (Safari) |
User Memory
| Internal | 16/32/64 GB storage, 1 GB RAM |
| Expandable Storage | No |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Standard battery, Li-Po |
| Capacity | 1440 mAh |
| Stand by | Up to 225 hours |
| Talk Time | Up to 8 hours |
.jpg)