Apple iPhone 17e Specs, Price
Apple iPhone 17e was launched in March 2026. It is priced in India at Rs. 64900, running on the Apple A19 (3 nm) processor with Apple GPU (4-core graphics) GPU. The phone has 8 GB RAM and 512 GB of internal storage which is not expandable.
The iPhone 17e has a 6.1 inches, 1170 x 2532 pixels display with a pixel density of 457 ppi. Coming to cameras, it has a 48 MP rear camera and a 12 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a magnetic field sensor (compass) present on the iPhone 17e as well, along with a gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 3G, NFC and Wi-Fi too.
The iPhone 17e runs on iOS 26.3 and all this is powered by a 4005 mAh battery. It measures 146.7 x 71.5 x 7.8 mm (height x width x thickness) with a total weight of 169 grams including battery.
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Apple iPhone 17e |
| Manufacturer | Apple |
| Announced | March 2026 |
| Status | Coming Soon - March 2026 |
| Price | Rs. 64,900 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Black, White, Soft Pink |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 146.7 x 71.5 x 7.8 mm (5.78 x 2.81 x 0.31 in) |
| Weight | 169 g (5.96 oz) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 53, 66, 71 - A3575 |
| 5G Network | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 48, 53, 66, 70, 71, 75, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 - A3575 |
| Messaging | |
| Build Features |
IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 6m for 30 min) Apple Pay (Visa, MasterCard, AMEX certified) |
Display
| Type |
FHD+ Super Retina XDR OLED Screen HDR10, 800 Nits (HBM), 1200 Nits (peak) Ceramic Shield 2 |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.1 inches [Similar] |
| Resolution | 1170 x 2532 pixels |
| Pixel Density | 457 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 87.25% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | iOS 26.3 |
| Processor | Hexa-core, Apple A19 (3 nm) |
| GPU | Apple GPU (4-core graphics) [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 48 MP [Similar] |
| Flash | Dual-LED Dual-tone Flash |
| Features |
48 MP, f/1.6, 26mm (wide), 1/2.55", 0.7µm, PDAF, OIS HDR, Panorama, 3D (spatial) Audio |
| Video | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120/240fps, Dolby Vision HDR, OIS, stereo sound rec. |
| Front Camera |
12 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/3.6", 1.0µm, PDAF SL 3D, (depth/biometrics sensor) HDR, Dolby Vision HDR, 3D (spatial) audio, stereo sound rec. 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120fps, Dolby Vision HDR [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, hotspot |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 8 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM NVMe |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| Barometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-ion Battery Fast Battery Charging Wired, 50% in 30 min 15W wireless MagSafe/Qi2 |
| Capacity | 4005 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |