Apple iPhone 17 Specs, Price
Apple iPhone 17 was launched in September 2025. It is priced in India at Rs. 82900, running on the Apple A19 (3 nm) processor with Apple GPU (5-core graphics) GPU. The phone has 8 GB RAM and 512 GB of internal storage which is not expandable.
The iPhone 17 has a 6.3 inches, 1206 x 2622 pixels display with a pixel density of 458 ppi. Coming to cameras, it has a 48 MP rear camera and a 18 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a magnetic field sensor (compass) present on the iPhone 17 as well, along with a gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 4G LTE, NFC and Wi-Fi too.
The iPhone 17 runs on iOS 26 and all this is powered by a 3692 mAh battery. It measures 149.6 x 71.5 x 8 mm (height x width x thickness) with a total weight of 177 grams including battery.
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Apple iPhone 17 |
| Manufacturer | Apple |
| Announced | September 2025 |
| Status | Coming Soon - September 2025 |
| Price | Rs. 82,900 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Black, White, Mist Blue, Sage, Lavender |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 149.6 x 71.5 x 8 mm (5.89 x 2.81 x 0.31 in) |
| Weight | 177 g (6.24 oz) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G Network |
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network |
SA/NSA/Sub6 SA/NSA/Sub6/mmWave |
| Messaging | |
| Build Features |
IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 6m for 30 min) Apple Pay (Visa, MasterCard, AMEX certified) |
Display
| Type |
FHD+ LTPO Super Retina XDR OLED Screen 120Hz, HDR10, 1000 Nits (typ), 1600 Nits (HBM), 3000 Nits (peak) Ceramic Shield 2 Protection |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.3 inches [Similar] |
| Resolution | 1206 x 2622 pixels |
| Pixel Density | 458 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 90.92% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | iOS 26 |
| Processor | Hexa-core, Apple A19 (3 nm) |
| GPU | Apple GPU (5-core graphics) [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 48 MP + 48 MP [Similar] |
| Flash | Dual-LED Dual-tone Flash |
| Features |
48 MP, f/1.6, 26mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, dual pixel PDAF, sensor-shift OIS 48 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide), 1/2.55", 0.7µm, PDAF HDR (photo/panorama) |
| Video | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120/240fps, HDR, Dolby Vision HDR (up to 60fps), stereo sound rec. |
| Front Camera |
18 MP multi-aspect, f/1.9, (wide), PDAF, OIS SL 3D, (depth/biometrics sensor) HDR, Dolby Vision HDR, 3D (spatial) audio, stereo sound rec. 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120fps, gyro-EIS [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, tri-band, hotspot |
| USB | USB Type-C 2.0, DisplayPort |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 8 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM NVMe |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| Barometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-ion Battery Fast Battery Charging Wired, PD2.0, 50% in 20 min 25W wireless (MagSafe), 50% in 30 min 15W wireless (MagSafe) - China only 25W wireless (Qi2) 4.5W reverse wired |
| Capacity | 3692 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |