Apple iPhone 16e Specs, Price
Apple iPhone 16e was launched in February 2025. It is priced in India at Rs. 59900, running on the Apple A18 (3 nm) processor with Apple GPU (4-core graphics) GPU. The phone has 8 GB RAM and 512 GB of internal storage which is not expandable.
The iPhone 16e has a 6.1 inches, 1170 x 2532 pixels display with a pixel density of 457 ppi. Coming to cameras, it has a 48 MP rear camera and a 12 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a magnetic field sensor (compass) present on the iPhone 16e as well, along with a gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 3G, NFC and Wi-Fi too.
The iPhone 16e runs on iOS 18.4. It measures 146.7 x 71.5 x 7.8 mm (height x width x thickness) with a total weight of 167 grams including battery.
General Info
| Phone | Apple iPhone 16e |
| Manufacturer | Apple |
| Announced | February 2025 |
| Status | Coming Soon - February 2025 |
| Price | Rs. 59,900 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Black, White |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 146.7 x 71.5 x 7.8 mm (5.78 x 2.81 x 0.31 in) |
| Weight | 167 g (5.89 oz) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 53, 66, 71 - A3212, A3408 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 53, 66 - A3409 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66 - A3410 |
| 5G Network |
1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 48, 53, 66, 70, 71, 75, 76, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 - A3212, A3408 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 26, 28, 30, 38, 40, 41, 48, 53, 66, 70, 75, 76, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 - A3409 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 26, 28, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 70, 75, 76, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 - A3410 |
| Messaging | |
| Build Features |
IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 6m for 30 min) Apple Pay (Visa, MasterCard, AMEX certified) |
Display
| Type |
FHD+ Super Retina XDR OLED Screen HDR10, 800 Nits (HBM), 1200 Nits (peak) Ceramic Shield Glass Protection |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.1 inches [Similar] |
| Resolution | 1170 x 2532 pixels |
| Pixel Density | 457 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 87.25% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | iOS 18.4 |
| Processor | Hexa-core (2x4.04 GHz + 4x2.20 GHz), Apple A18 (3 nm) [Similar] |
| GPU | Apple GPU (4-core graphics) [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 48 MP [Similar] |
| Flash | Dual-LED Dual-tone Flash |
| Features |
48 MP, f/1.6, 26mm (wide), PDAF, OIS HDR, Panorama, 3D (spatial) Audio |
| Video | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120/240fps, HDR, OIS, stereo sound rec. |
| Front Camera |
12 MP, f/1.9, (wide) SL 3D, (depth/biometrics sensor) HDR, Dolby Vision HDR, 3D (spatial) audio, stereo sound rec. 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120fps, HDR [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE (CA), 5G |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, hotspot |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 8 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM or 128GB 8 GB RAM NVMe |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| Barometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-ion Battery Fast Battery Charging Wired, 50% in 30 min 7.5W wireless (Qi) |
| Capacity | - |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |