Apple iPhone 16 Specs, Price
Apple iPhone 16 was launched in September 2024. It is priced in India at Rs. 79900, running on the Apple A18 (3 nm) processor with Apple GPU (5-core graphics) GPU. The phone has 6 GB RAM and 512 GB of internal storage which is not expandable.
The iPhone 16 has a 6.1 inches, 1179 x 2556 pixels display with a pixel density of 461 ppi. Coming to cameras, it has a 48 MP rear camera and a 12 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a magnetic field sensor (compass) present on the iPhone 16 as well, along with a gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 4G LTE, NFC and Wi-Fi too.
The iPhone 16 runs on iOS 18. It measures 147.6 x 71.6 x 7.8 mm (height x width x thickness) with a total weight of 170 grams including battery.
General Info
| Phone | Apple iPhone 16 |
| Manufacturer | Apple |
| Announced | September 2024 |
| Status | Coming Soon - September 2024 |
| Price | Rs. 79,900 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Black, White, Pink, Teal, Ultramarine |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 147.6 x 71.6 x 7.8 mm (5.81 x 2.82 x 0.31 in) |
| Weight | 170 g (6 oz) |
| SIM Type |
Nano-SIM and eSIM - International Dual eSIM with multiple numbers - USA Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) - China |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM) CDMA 800 / 1900 |
| 3G Network |
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network |
SA/NSA/Sub6 - International SA/NSA/Sub6/mmWave - USA |
| Messaging | |
| Build Features |
IP68 dust/water resistant (up to 6m for 30 min) Apple Pay (Visa, MasterCard, AMEX certified) |
Display
| Type |
FHD+ Super Retina XDR OLED Screen HDR10, Dolby Vision, 1000 Nits (typ), 2000 Nits (HBM) Ceramic Shield Glass (2024 Gen) |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.1 inches [Similar] |
| Resolution | 1179 x 2556 pixels |
| Pixel Density | 461 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 86.56% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | iOS 18 |
| Processor | Hexa-core, Apple A18 (3 nm) |
| GPU | Apple GPU (5-core graphics) [Similar] |
| RAM | 6 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 48 MP + 12 MP [Similar] |
| Flash | Dual-LED Dual-tone Flash |
| Features |
48 MP, f/1.6, 26mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, dual pixel PDAF, sensor-shift OIS 12 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide), 0.7µm, dual pixel PDAF HDR (photo/panorama) |
| Video | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120/240fps, HDR, Dolby Vision HDR (up to 60fps), stereo sound rec. |
| Front Camera |
12 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/3.6", PDAF SL 3D, (depth/biometrics sensor) HDR, Dolby Vision HDR, 3D (spatial) audio, stereo sound rec. 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120fps, gyro-EIS [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, hotspot |
| USB | USB Type-C 2.0, DisplayPort |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 6 GB RAM or 256 GB, 6 GB RAM or 128 GB, 6 GB RAM NVMe |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| Barometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Ion Battery Fast Battery Charging 25W Wired, PD2.0, 50% in 30 min 25W wireless (MagSafe) 15W wireless (Qi2) 4.5W reverse wired |
| Capacity | - |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |