Apple iPad Pro 11 (2024) Specs, Price
Apple iPad Pro 11 (2024) Tablet was launched in May 2024. It is priced in India at Rs. 99900, running on the Apple M4 processor with Apple GPU (10-core graphics) GPU. The phone has 16 GB RAM and 2 TB of internal storage which is not expandable.
The iPad Pro 11 (2024) has a 11.0 inches, 1668 x 2420 pixels display with a pixel density of 267 ppi. Coming to cameras, it has a 12 MP rear camera and a 12 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a magnetic field sensor (compass) present on the iPad Pro 11 (2024) as well, along with a gyroscope sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 4G LTE and Wi-Fi too.
The iPad Pro 11 (2024) runs on iPadOS 17.4 and all this is powered by a 31.29 Wh battery. It measures 249.7 x 177.5 x 5.3 mm (height x width x thickness) with a total weight of 444 grams, 446 grams including battery.
General Info
| Phone | Apple iPad Pro 11 (2024) |
| Manufacturer | Apple |
| Announced | May 2024 |
| Status | Coming Soon - May 2024 |
| Price | Rs. 99,900 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Silver, Space Black |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 249.7 x 177.5 x 5.3 mm (9.83 x 6.99 x 0.21 in) |
| Weight | 444 g, 446 g (15.66 oz, 15.73 oz) |
| SIM Type | eSIM |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network |
SA/NSA/Sub6/mmWave - USA SA/NSA/Sub6 - International |
| Messaging | |
| Build Features | Stylus support, bluetooth integration, magnetic (Apple Pencil Pro, Apple Pencil 2) |
Display
| Type |
QHD+ Ultra Retina Tandem OLED Screen 120Hz Refresh Rate, HDR10, Dolby Vision 1000 Nits (HBM), 1600 Nits (peak) Scratch-resistant Glass, Oleophobic Coating |
| Colors | 16M colors |
| Size | 11.0 inches [Similar] |
| Resolution | 1668 x 2420 pixels |
| Pixel Density | 267 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 82.42% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | iPadOS 17.4 |
| Processor |
9-core (3 performance cores, 6 efficiency cores) - 256/512GB models 10-core (4 performance cores, 6 efficiency cores) - 1/2TB models, Apple M4 |
| GPU | Apple GPU (10-core graphics) [Similar] |
| RAM | 16 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 2 TB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 12 MP [Similar] |
| Flash | Quad-LED Dual-tone Flash |
| Features |
12 MP, f/1.8, (wide), dual pixel PDAF TOF 3D LiDAR scanner (depth) HDR |
| Video | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120/240fps; gyro-EIS, ProRes (4K, 1080p), Cinematic mode (4K, 1080p) |
| Front Camera |
12 MP, f/2.4, 122˚ (ultrawide) Face detection, HDR, panorama 1080p@25/30/60fps, gyro-EIS, HDR [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE (CA), 5G |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, EDR |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, hotspot |
| USB | USB Type-C 4 (Thunderbolt 3), DisplayPort, magnetic connector |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS (Wi‑Fi + Cellular model only) |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 2 TB, 16 GB RAM or 1 TB, 16 GB RAM or 512 GB, 8 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| Barometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Capacity | 31.29 Wh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |