Vivo Y600 Pro launched with 6.83-inch 1.5K 120Hz AMOLED display, IP69 ratings, 10200mAh battery
Vivo has launched its latest smartphone in the Y series lineup, the Y600 Pro in China, succeeding last year’s Y500 Pro. It features a 6.83-inch 1.5K AMOLED display with a 120Hz refresh rate. It runs on the MediaTek Dimensity 7300e SoC, paired with up to 12GB of RAM, and includes a 3810mm² VC liquid cooling system. For photography, it offers a 50MP rear camera and a 32MP front camera.
The vivo Y600 Pro comes with IP68 and IP69 ratings for dust and water resistance. It houses a massive 10,200mAh battery with support for 80W fast charging, capable of reaching a full charge in around 80 minutes. The device also adopts advanced semi-solid-state battery technology, designed to maintain stable performance in temperatures ranging from -20°C to 40°C.
Additionally, vivo has worked with Dimensity to optimize AI-driven energy-saving cells. This collaboration has earned the phone the industry’s first “Level 1 Energy Saving Certification” from the China Quality Certification Center, with claims of up to six years of battery durability.
vivo Y600 Pro Specifications -
| Display | 6.83-inch (1260×2800 pixels) 1.5K AMOLED, HDR10+, up to 120Hz refresh rate, 4320Hz PWM dimming |
| Processor | Up to 2.5GHz Octa-Core MediaTek Dimensity 7300e (6nm) with Mali-G610 GPU |
| RAM & Storage | 8GB / 12GB LPDDR5 RAM, 128GB / 256GB / 512GB (UFS 3.1) storage |
| Operating System | Android 16 with OriginOS 6 |
| SIM | Dual SIM (nano + nano) |
| Rear Camera | 50MP with f/1.8 aperture, Aura light |
| Front Camera | 32MP with f/2.45 aperture |
| Security & Sensors | In-display fingerprint sensor, Infrared sensor |
| Audio | USB Type-C audio, Stereo speakers |
| Durability | IP68 + IP69 dust and water resistance |
| Dimensions & Weight | 163.90 × 76.50 × 8.15mm (Moonlight Black, Vast Blue, Starry Purple) 8.25mm (Floating Gold) Weight: 221g / 223g |
| Connectivity | 5G SA/NSA, Dual 4G VoLTE, Wi-Fi 6 (2.4GHz + 5GHz), Bluetooth 5.4, GPS, USB Type-C, NFC |
| Battery | 10200mAh (min) with 80W fast charging |
Pricing and Availability -
The vivo Y600 Pro comes in Floating Gold, Bright Moon Black, Vast Blue, and Starry Purple colours. It is available for pre-order and will go on sale in China starting from May 5th. The Customers get a 100 yuan discount for the 8GB+128GB model during the first sale.
Vivo Y600 Pro Prices are -
- 8GB RAM/128GB storage version - 2099 yuan (USD 307 / Rs. 28,920 approx.)
- 8GB RAM/256GB storage version - 2299 yuan (USD 336 / Rs. 31,675 approx.)
- 12GB RAM/256GB storage version - 2599 yuan (USD 380 / Rs. 35,810 approx.)
- 12GB RAM/512GB storage version - 2599 yuan (USD 380 / Rs. 35,810 approx.)