ZTE Axon 11 5G Specs
Key Specifications
- 6.47 inches (1080 x 2340 pixels, 398 ppi) Display
- Octa-core (1x2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver), Qualcomm SDM765 Snapdragon 765G (7 nm) Processor
- Android 10.0
- Internal storage 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 6 GB RAM
- Expandable storage with microSDXC (uses shared SIM slot)
- 64 MP primary camera with Dual-LED dual-tone flash
- 20 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 4G LTE, 5G, Dual SIM, NFC, GPS, Wi-Fi
- 4000 mAh Non-removable Li-Ion Battery
Fast Battery Charging 18W (Quick Charge 4+)
General Info
Display
| Type | AMOLED Capacitive Touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.47 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Pixel Density | 398 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 88.08% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 10.0 |
| User Interface | MiFavor 10 |
| Processor | Octa-core (1x2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver), Qualcomm SDM765 Snapdragon 765G (7 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 620 [Similar] |
| RAM | 6 GB, 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB, 128 GB, 128 GB |
| Ext. Memory | microSDXC (uses shared SIM slot) |
Camera
| Rear Camera | 64 MP + 8 MP + 2 MP + 2 MP [Similar] |
| Flash | Dual-LED dual-tone flash |
| Features |
64 MP, f/1.9, 25mm (wide), 1/1.72", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 16mm (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera |
20 MP, f/2.0, (wide), 1/2.8", 1.0μm HDR 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA), 5G (2+ Gbps DL) |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 6 GB RAM |
| Expandable Storage | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✗ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Ion Battery Fast Battery Charging 18W (Quick Charge 4+) |
| Capacity | 4000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)