Xiaomi Redmi Pro 2 Specs
Key Specifications
- 6.39 inches (1080 x 2340 pixels, 403 ppi) Display
- Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.41 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485), Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 (7 nm) Processor
- Android 9.0 (Pie)
- Internal storage 128 GB, 6 GB RAM or 64 GB, 4/6 GB RAM
- Expandable storage with microSD
- 48 MP primary camera with Dual-LED Dual-tone Flash
- 20 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, NFC, GPS, Wi-Fi
- 3600 mAh Non-removable Li-Po Battery
Fast battery charging 27W
General Info
Display
| Type | AMOLED Capacitive Touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.39 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Pixel Density | 403 ppi |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Processor | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.41 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485), Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 (7 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 640 [Similar] |
| RAM | 6 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 128 GB, 64 GB, 4/ |
| Ext. Memory | microSD |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE-A |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 128 GB, 6 GB RAM or 64 GB, 4/6 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | - |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery charging 27W |
| Capacity | 3600 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)