Xiaomi Redmi Pad Pro Specs
Key Specifications
- 12.1 inches (1600 x 2560 pixels, 249 ppi) Display
- Octa-core (4x2.40 GHz Cortex-A78 & 4x1.95 GHz Cortex-A55), Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm) Processor
- Android 14
- Internal storage 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 6 GB RAM UFS 2.2
- Expandable storage with microSDXC (dedicated slot)
- 8 MP primary camera with LED Flash
- 8 MP front facing camera
- Wi-Fi
- 10000 mAh Non-removable Li-Po Battery
Fast Battery Charging 33W, PD3.0, QC3+
General Info
Display
| Type |
QHD+ IPS LCD Screen 120Hz Refresh Rate, Dolby Vision, 600 Nits (HBM) Corning Gorilla Glass 3 Protections |
| Colors | 68B colors |
| Size | 12.1 inches [Similar] |
| Resolution | 1600 x 2560 pixels |
| Pixel Density | 249 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 83.68% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 14 |
| User Interface | HyperOS |
| Processor | Octa-core (4x2.40 GHz Cortex-A78 & 4x1.95 GHz Cortex-A55), Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 710 [Similar] |
| RAM | 6 GB, 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB, 128 GB, 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Ext. Memory | microSDXC (dedicated slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | N/A |
| EDGE | N/A |
| 3G & 4G | N/A |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/a/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | No |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 6 GB RAM UFS 2.2 |
| Expandable Storage | microSDXC (dedicated slot) |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast Battery Charging 33W, PD3.0, QC3+ |
| Capacity | 10000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)