Xiaomi Redmi Note 15 Pro Specs
Key Specifications
- 6.83 inches (1280 x 2772 pixels, 447 ppi) Display
- Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek Dimensity 7400 Ultra (4 nm) Processor
- Android 15
- Internal storage 512 GB, 12 GB RAM or 512 GB, 8 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM UFS 2.2
- 200 MP primary camera with LED Flash
- 20 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 5G, Wi-Fi
- 6580 mAh Non-removable Si/C Li-Ion Battery
Fast Battery Charging 45W wired
22.5W Reverse wired
General Info
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen, 120Hz 3840Hz PWM, HDR10+, Dolby Vision, 3200 Nits (peak) Corning Gorilla Glass Victus 2, Mohs Level 5 |
| Colors | 68B colors |
| Size | 6.83 inches [Similar] |
| Resolution | 1280 x 2772 pixels |
| Pixel Density | 447 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.66% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 15 |
| User Interface | HyperOS 2 |
| Processor | Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek Dimensity 7400 Ultra (4 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G615 MC2 [Similar] |
| RAM | 12 GB, 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB, 512 GB, 256 GB, 256 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 200 MP + 8 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
200 MP, f/1.7, 23mm (wide), 1/1.4", 0.56µm, multi-directional PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 15mm, 120˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm HDR, Panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS, OIS |
| Front Camera |
20 MP, f/2.2, 25mm (wide), 1/4.0", 0.7µm HDR, panorama 1080p@30/60fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 12 GB RAM or 512 GB, 8 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM UFS 2.2 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✗ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Si/C Li-Ion Battery Fast Battery Charging 45W wired 22.5W Reverse wired |
| Capacity | 6580 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)