Xiaomi Redmi Note 13R Specs
Key Specifications
- 6.79 inches (1080 x 2460 pixels, 396 ppi) Display
- Octa-core (2x2.3 GHz Cortex-A78 & 6x1.95 GHz Cortex-A55), Qualcomm SM4450 Snapdragon 4+ Gen 2 (4 nm) Processor
- Android 14
- Internal storage 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 6 GB RAM UFS 2.2
- 50 MP primary camera with LED Flash
- 8 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 5G, Dual SIM, NFC, Wi-Fi
- 5030 mAh Non-removable Li-Po Battery
Fast battery Charging 33W
General Info
Display
| Type |
FHD+ IPS LCD Screen 120Hz Refresh Rate, 550 Nits |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.79 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels |
| Pixel Density | 396 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 84.97% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 14 |
| User Interface | HyperOS |
| Processor | Octa-core (2x2.3 GHz Cortex-A78 & 6x1.95 GHz Cortex-A55), Qualcomm SM4450 Snapdragon 4+ Gen 2 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 613 [Similar] |
| RAM | 12 GB, 6 GB, 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB, 256 GB, 256 GB, 128 GB, 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| USB | USB Type-C |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 6 GB RAM UFS 2.2 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 33W |
| Capacity | 5030 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)