Xiaomi Redmi K60E Specs
Key Specifications
- 6.67 inches (1440 x 3200 pixels, 526 ppi) Display
- Octa-core (1x3.1 GHz Cortex-A78 & 3x3.0 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55), MediaTek Dimensity 8200 (4 nm) Processor
- Android 12
- Internal storage 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM UFS 3.1
- 48 MP primary camera with Dual-LED Dual-tone Flash
- 20 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 5G, Dual SIM, NFC, Wi-Fi
- 5500 mAh Non-removable Li-Po Battery
Fast battery Charging 67W wired, PD3.0
General Info
Display
| Type |
QHD+ OLED Screen 120Hz Refresh Rate Dolby Vision, HDR10+ 1200 nits (peak) Corning Gorilla Glass Victus |
| Colors | 16M Colors |
| Size | 6.67 inches [Similar] |
| Resolution | 1440 x 3200 pixels |
| Pixel Density | 526 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 86.46% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 12 |
| User Interface | MIUI 13 |
| Processor | Octa-core (1x3.1 GHz Cortex-A78 & 3x3.0 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55), MediaTek Dimensity 8200 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G610 MC6 [Similar] |
| RAM | 12 GB, 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB, 256 GB, 256 GB, 128 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 48 MP + 8 MP + 2 MP [Similar] |
| Flash | Dual-LED Dual-tone Flash |
| Features |
48 MP, (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF, OIS 8 MP, 120˚ (ultrawide), 1/4", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) HDR, Panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps, gyro-EIS |
| Front Camera |
20 MP, (wide), 1/2.0", 0.8µm HDR 1080p@30/60/120fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE-A (CA), 5G |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS (L1), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c), GALILEO (E1), QZSS (L1) |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✗ |
| Radio | Unspecified |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 67W wired, PD3.0 |
| Capacity | 5500 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)