Xiaomi Redmi K30 Extreme Edition 5G Specs
Key Specifications
- 6.67 inches (1080 x 2400 pixels, 395 ppi) Display
- Octa-core (1x2.8 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver), Qualcomm SDM768 Snapdragon 768G (7 nm) Processor
- Android 10.0
- Internal storage 128 GB, 6 GB RAM
- 64 MP primary camera with Dual-LED flash
- 20 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, Dual SIM, NFC, GPS, Wi-Fi, FM Radio
- 4500 mAh Non-removable Li-Po Battery,br/>Fast charging 30W, 100% in 57 min (advertised)
General Info
Display
| Type |
IPS LCD Capacitive Touchscreen, Corning Gorilla Glass 5 HDR10 120Hz refresh rate |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.67 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixel Density | 395 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 84.65% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 10.0 |
| User Interface | MIUI 11 |
| Processor | Octa-core (1x2.8 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver), Qualcomm SDM768 Snapdragon 768G (7 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 620 [Similar] |
| RAM | 6 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 128 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 64 MP + 8 MP + 5 MP + 2 MP [Similar] |
| Flash | Dual-LED flash |
| Features |
64 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/1.72", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 116° (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 5 MP, f/2.4, (macro), 1/5.0", 1.75µm 2 MP, f/2.4, (depth) HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30/120fps, 720p@960fps; gyro-EIS |
| Front Camera |
20 MP, f/2.2, 27mm (wide), 1/3.4", 0.8µm 2 MP, f/2.4, 1/5", 1.75µm, depth sensor HDR 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G (2+ Gbps DL) |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 128 GB, 6 GB RAM |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Non-removable Li-Po Battery,br/>Fast charging 30W, 100% in 57 min (advertised) |
| Capacity | 4500 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)