Xiaomi Redmi K30 5G Specs
Key Specifications
- 6.67 inches (1080 x 2400 pixels, 395 ppi) Display
- Octa-core (1x2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver), Qualcomm SDM765 Snapdragon 765G (7 nm) Processor
- Android 10.0
- Internal storage 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 6 GB RAM or 64 GB, 6 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 256 GB (uses shared SIM slot)
- 64 MP primary camera with Dual-LED Flash
- 20 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 4G LTE, 5G, Dual SIM, NFC, GPS, Wi-Fi, FM Radio
- 4500 mAh Non-removable Li-Po Battery
Fast battery charging 30W
General Info
Display
| Type |
IPS LCD Capacitive Touchscreen Corning Gorilla Glass 5 HDR10 120Hz refresh rate |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.67 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixel Density | 395 ppi |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 10.0 |
| User Interface | MIUI 11 |
| Processor | Octa-core (1x2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver), Qualcomm SDM765 Snapdragon 765G (7 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 620 [Similar] |
| RAM | 6 GB, 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB, 128 GB, 128 GB, 64 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
Camera
| Rear Camera | 64 MP + 8 MP + 2 MP + 2 MP [Similar] |
| Flash | Dual-LED Flash |
| Features |
64 MP, Sony IMX686 sensor, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.7", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/4", 1.12µm 2 MP, f/2.4, 1/5", 1.75µm (dedicated macro camera) 2 MP, f/2.4, 1/5", 1.75µm, depth sensor HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30/120/240fps, 1080p@960fps |
| Front Camera |
20 MP, f/2.2, 0.8µm 2 MP, f/2.4, 1/5", 1.75µm, depth sensor HDR 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G (2+ Gbps DL) |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 6 GB RAM or 64 GB, 6 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery charging 30W |
| Capacity | 4500 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)