Xiaomi Redmi 8A Dual Specs
Key Specifications
- 6.22 inches (720 x 1520 pixels, 270 ppi) Display
- Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A53 & 6x1.45 GHz Cortex A53), Qualcomm SDM439 Snapdragon 439 (12 nm) Processor
- Android 9.0 (Pie)
- Internal storage 32 GB, 3 GB RAM or 32 GB, 2 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 512 GB (dedicated slot)
- 13 MP primary camera with LED Flash
- 8 MP front facing camera
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, GPS, Wi-Fi, FM Radio
- 5000 mAh Non-removable Li-Po Battery
Type-C Fast charger 18W
General Info
| Phone | Xiaomi Redmi 8A Dual |
| Manufacturer |
|
| Announced | February 2020 |
| Status | Coming Soon - February 18, 2020 |
| Price | Rs. 6,499 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Midnight Grey, Sea Blue, Sky White |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 156.3 × 75.4 × 9.4 mm (6.15 × 2.97 × 0.37 in) |
| Weight | 188 g (6.63 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) with dedicated microSD card slot |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Build Features | - |
Display
| Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.22 inches [Similar] |
| Resolution | 720 x 1520 pixels |
| Pixel Density | 270 ppi |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| User Interface | MIUI 11 |
| Processor | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A53 & 6x1.45 GHz Cortex A53), Qualcomm SDM439 Snapdragon 439 (12 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 505 [Similar] |
| RAM | 2 GB, 3 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 32 GB, 32 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 512 GB (dedicated slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, WiFi Direct, hotspot |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 32 GB, 3 GB RAM or 32 GB, 2 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 512 GB (dedicated slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Type-C Fast charger 18W |
| Capacity | 5000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)