Xiaomi Redmi 13R Specs
Key Specifications
- 6.74 inches (720 x 1600 pixels, 260 ppi) Display
- Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm) Processor
- Android 13
- Internal storage 128 GB, 4 GB RAM UFS 2.2
- Expandable storage with microSDXC (dedicated slot)
- 50 MP primary camera with LED Flash
- 5 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 5G, Dual SIM, Wi-Fi, FM Radio
- 5000 mAh Non-removable Li-Po Battery
Fast battery Charging 18W, PD
General Info
Display
| Type |
FHD+ IPS LCD Screen 90Hz Refresh Rate 450 Nits (typ), 600 Nits (HBM) Corning Gorilla Glass |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.74 inches [Similar] |
| Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Pixel Density | 260 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 83.96% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 13 |
| User Interface | MIUI 14 |
| Processor | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G57 MC2 [Similar] |
| RAM | 4 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Ext. Memory | microSDXC (dedicated slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 128 GB, 4 GB RAM UFS 2.2 |
| Expandable Storage | microSDXC (dedicated slot) |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 18W, PD |
| Capacity | 5000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)