Xiaomi Poco X8 Pro Max Specs
Key Specifications
- 6.83 inches (1280 x 2772 pixels, 447 ppi) Display
- Octa-core (1x3.73 GHz Cortex-X925 & 3x3.3 GHz Cortex-X4 & 4x2.4 GHz Cortex-A720), Mediatek Dimensity 9500s (3 nm) Processor
- Android 16
- Internal storage 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM UFS 4.1
- 50 MP primary camera with LED Flash
- 20 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 5G, Wi-Fi
- 8500/9000 mAh Non-removable Si/C Li-Ion Battery
Fast Battery Charging 100W wired, 100W PPS, PD3.0
27W Reverse wired
Bypass charging
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Xiaomi Poco X8 Pro Max |
| Manufacturer |
|
| Announced | March 2026 |
| Status | Available - March 2026 |
| Price | Rs. 42,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Black, White, Blue |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 162.9 x 77.9 x 8.2 mm (6.41 x 3.07 x 0.32 in) |
| Weight | 218 g (7.69 oz) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 42, 48, 66 |
| 5G Network | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, ultrasonic) IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) IP69K (market/region dependent) |
Display
| Type | FHD+ AMOLED, 120Hz, 3840Hz PWM, Dolby Vision HDR10+, 2000 Nits (HBM), 3500 Nits (peak) Corning Gorilla Glass 7i |
| Colors | 68B colors |
| Size | 6.83 inches [Similar] |
| Resolution | 1280 x 2772 pixels |
| Pixel Density | 447 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 90.28% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 16 |
| User Interface | HyperOS 3 |
| Processor | Octa-core (1x3.73 GHz Cortex-X925 & 3x3.3 GHz Cortex-X4 & 4x2.4 GHz Cortex-A720), Mediatek Dimensity 9500s (3 nm) [Similar] |
| GPU | Immortalis-G925 MC12 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB, 256 GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 8 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.5, 26mm (wide), 1/1.95", 0.8µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 15mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm HDR, Panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, gyro-EIS, HDR10+ |
| Front Camera |
20 MP, f/2.2, (wide), 1/4" 1080p@30/60fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5, Auracast, ASHA |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC (L1+L5), GLONASS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM UFS 4.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✗ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Si/C Li-Ion Battery Fast Battery Charging 100W wired, 100W PPS, PD3.0 27W Reverse wired Bypass charging |
| Capacity | 8500/9000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)
Rs. 42,999