Xiaomi Mi 8 Pro Specs
Key Specifications
- 6.21 inches (1080 x 2248 pixels, 402 ppi) Display
- Octa-core (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 385 Silver), Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm) Processor
- Android 8.1 (Oreo)
- Internal storage 128 GB, 6/8 GB RAM
- 12 MP primary camera with Dual-LED Flash
- 20 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, NFC, GPS, Wi-Fi
- 3000 mAh Non-removable Li-Po Battery
General Info
Display
| Type | Super AMOLED Capacitive Touchscreen, Corning Gorilla Glass 5 |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.21 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2248 pixels |
| Pixel Density | 402 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 83.65% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| User Interface | MIUI 10 |
| Processor | Octa-core (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 385 Silver), Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 630 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 128 GB, 6/ |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (4CA) Cat16 1024/150 Mbps |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Browser |
User Memory
| Internal | 128 GB, 6/8 GB RAM |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✗ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| Barometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Capacity | 3000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)