Xiaomi Mi 6 Specs
Key Specifications
- 5.15 inches Full HD Display (1080 x 1920 pixels, 428 ppi)
- Octa-core (4x2.45 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo), Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835 Processor
- Android OS, v7.1.1 (Nougat)
- Internal storage 64/128 GB, 6 GB RAM
- Dual 12 MP primary camera with Dual-LED (dual Tone)
- 8 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, NFC, GPS, Wi-Fi
- 3350 mAh Non-removable Li-Po Battery
General Info
| Phone | Xiaomi Mi 6 |
| Manufacturer |
|
| Announced | April 2017 |
| Status | Available - April 2017 |
| Price | Rs. 23,500 ($362.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Ceramic Black, Black, Blue, White |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 145.2 x 70.5 x 7.5 mm (5.72 x 2.78 x 0.3 in) |
| Weight | 168 g / 182 g (5.93 oz / 6.42 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA2000 1xEV-DO |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor - Splash resistant |
Display
| Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen, To Be Confirmed |
| Colors | 16M colors |
| Size | 5.15 inches [Similar] |
| Resolution | Full HD, 1080 x 1920 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 428 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 71.34% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v7.1.1 (Nougat) |
| Processor | Octa-core (4x2.45 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo), Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835 [Similar] |
| GPU | Adreno 540 [Similar] |
| RAM | 6 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 64/128 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | Dual 12 MP (f/1.8 & f/2.6) [Similar] |
| Flash | Dual-LED (dual Tone) |
| Features | Phase Detection Autofocus, 27mm & f/2.6, 52mm), OIS (4-axis), 1.25 µm @ 27mm / 1.0 µm @ 52mm Pixel Size, Geo-tagging, Touch Focus, Face Detection, HDR, Panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps, 720p@120fps |
| Front Camera | 8 MP, 1080p [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE |
| Bluetooth | v5.0, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Browser | HTML5 |
User Memory
| Internal | 64/128 GB, 6 GB RAM |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✗ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Light Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| Infrared Sensor |
|
| Barometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Capacity | 3350 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)