Xiaomi Mi 10T 5G Specs
Key Specifications
- 6.67 inches (1080 x 2340 pixels, 386 ppi) Display
- Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585), Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 (7 nm+) Processor
- Android 10
- Internal storage 128 GB, 8 GB RAM UFS 3.1
- 64 MP primary camera with LED Flash
- 20 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 4G LTE, 5G, Dual SIM, NFC, GPS, Wi-Fi
- 5000 mAh Non-removable Li-Po Battery
Fast battery charging 33W
Power Delivery 3.0
Fast wireless charging
Reverse wireless charging 5W
General Info
Display
| Type |
IPS LCD capacitive touchscreen Corning Gorilla Glass 5 HDR10+ 144Hz refresh rate |
| Colors | 16M Colour |
| Size | 6.67 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Pixel Density | 386 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 86.75% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 10 |
| User Interface | MIUI 12 |
| Processor | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585), Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 (7 nm+) [Similar] |
| GPU | Adreno 650 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 128 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 64 MP + 13 MP + 5 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
64 MP, f/1.9, (wide), 1/1.73", 0.8µm, PDAF 13 MP, f/2.2, 119˚ (ultrawide), 1.0µm 5 MP, f/2.4, (macro) HDR, Panorama |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps; gyro-EIS |
| Front Camera |
20 MP, f/2.0, (wide), 1/3", 0.9µm HDR 1080p@30fps, 720p@120fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G (2+ Gbps DL) |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 128 GB, 8 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✗ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| Barometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery charging 33W Power Delivery 3.0 Fast wireless charging Reverse wireless charging 5W |
| Capacity | 5000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)