Xiaomi 17 Specs
Key Specifications
- 6.3 inches (1220 x 2656 pixels, 464 ppi) Display
- Octa-core (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M), Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) Processor
- Android 16
- Internal storage 512 GB, 16 GB RAM or 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM UFS 4.1
- 50 MP primary camera with Dual-LED Dual-tone Flash
- 50 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 5G, NFC, Wi-Fi
- 7000 mAh Non-removable Si/C Li-Ion Battery
Fast Battery Charging 100W wired, PD3.0, QC3+, 100W PPS
50W wireless
22.5W reverse wireless
General Info
| Phone | Xiaomi 17 |
| Manufacturer |
|
| Announced | September 2025 |
| Status | Coming Soon - September 2025 |
| Price | Rs. 89,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Black, Blue, Pink, White |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 151.1 x 71.8 x 8.1 mm (5.95 x 2.83 x 0.32 in) |
| Weight | 191 g (6.74 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66 |
| 5G Network | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 18, 20, 25, 26, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 77, 78, 80, 81, 83, 84, 89 SA/NSA |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, ultrasonic) IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
Display
| Type |
FHD+ LTPO AMOLED Screen, 2160Hz PWM, 120Hz Dolby Vision, HDR Vivid, HDR10+, 3500 Nits (peak) Xiaomi Dragon Crystal Glass |
| Colors | 68B colors |
| Size | 6.3 inches [Similar] |
| Resolution | 1220 x 2656 pixels |
| Pixel Density | 464 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.50% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 16 |
| User Interface | HyperOS 3 |
| Processor | Octa-core (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M), Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 840 [Similar] |
| RAM | 12 GB, 16 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB, 512 GB, 256 GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 50 MP + 50 MP [Similar] |
| Flash | Dual-LED Dual-tone Flash |
| Features |
50 MP, f/1.7, 23mm (wide), 1/1.31", 1.2µm, dual pixel PDAF, OIS 50 MP, f/2.0, 60mm (telephoto), 1/2.76", 0.64µm, PDAF (10cm - ∞), OIS, 2.6x optical zoom 50 MP, f/2.4, 17mm, 102˚ (ultrawide), 1/2.76", 0.64µm Laser AF, Color Spectrum Sensor, Leica Lens, HDR, Panorama |
| Video | 8K@30fps (HDR), 4K@30/60fps (HDR10+, 10-bit Dolby Vision HDR, 10-bit LOG), 1080p@30/60/120/240/960fps, 720p@1920fps, gyro-EIS |
| Front Camera |
50 MP, f/2.2, 21mm (wide), PDAF HDR, panorama 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, HDR10+, gyro-EIS [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, LHDC 5 |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 3.2, Display Port, OTG |
| GPS | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 16 GB RAM or 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM UFS 4.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✗ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| Barometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Si/C Li-Ion Battery Fast Battery Charging 100W wired, PD3.0, QC3+, 100W PPS 50W wireless 22.5W reverse wireless |
| Capacity | 7000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)