Tecno POVA Slim Specs
Key Specifications
- 6.78 inches (1224 x 2720 pixels, 440 ppi) Display
- Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek Helio G200 (6 nm) Processor
- Android 15
- Internal storage 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM
- 50 MP primary camera with LED Flash
- 13 MP front facing camera
- 3G, 4G LTE, Bluetooth
- 5160 mAh Non-removable Li-ion Battery
Fast Battery Charging 45W wired
10W reverse wired
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Tecno POVA Slim |
| Manufacturer |
|
| Announced | September 2025 |
| Status | Coming Soon - Q4 2025 |
| Price | Rs. 19,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Black, Blue, White |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 164.23 × 75.91 × 5.95 mm (6.47 × 2.99 × 0.23 in) |
| Weight | 156 g (5.5 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| Build Features |
IP64 dust tight and water resistant (water splashes) Status light LED (on the back) |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen 144Hz Refresh Rate, 4500 Nits (peak) Corning Gorilla Glass 7i |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.78 inches [Similar] |
| Resolution | 1224 x 2720 pixels |
| Pixel Density | 440 ppi |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 15 |
| User Interface | HIOS 15 |
| Processor | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek Helio G200 (6 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G57 MC2 (1.1GHz) [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB, 128 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE |
| Bluetooth | Yes |
| WI-FI | Yes |
| USB | USB Type-C |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✗ |
| Radio | Unspecified |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-ion Battery Fast Battery Charging 45W wired 10W reverse wired |
| Capacity | 5160 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)
Rs. 19,999