Tecno Pova 5 Specs
Key Specifications
- 6.78 inches (1080 x 2460 pixels, 396 ppi) Display
- Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek MT8781 Helio G99 (6nm) Processor
- Android 13
- Internal storage 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM
- Expandable storage with Unspecified
- 50 MP primary camera with Dual LED Flash
- 8 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, Bluetooth, FM Radio
- 6000 mAh Non-removable Li-Po Battery
Fast battery charging 45W wired, 50% in 21 min, 100% in 60 min (advertised)
General Info
Display
| Type |
FHD+ IPS LCD Screen 120Hz Refresh Rate 580 nits (typ) |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.78 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels |
| Pixel Density | 396 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 84.63% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 13 |
| User Interface | HIOS 13 |
| Processor | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek MT8781 Helio G99 (6nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G52 MC2 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB, 128 GB |
| Ext. Memory | Unspecified |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE |
| Bluetooth | Yes |
| WI-FI | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | GPS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM |
| Expandable Storage | Unspecified |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery charging 45W wired, 50% in 21 min, 100% in 60 min (advertised) |
| Capacity | 6000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)