Tecno Phantom X Specs
Key Specifications
- 6.7 inches (1080 x 2340 pixels, 385 ppi) Display
- Octa-core (2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek Helio G95 (12 nm) Processor
- Android 11
- Internal storage 256 GB, 8 GB RAM
- Expandable storage with Unspecified
- 50 MP primary camera with Quad-LED Flash
- 48 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, GPS, Wi-Fi, FM Radio
- 4700 mAh Non-removable Li-Po Battery
Fast charging 33W, 70% in 30 min (advertised)
General Info
Display
| Type |
Super AMOLED Screen 90Hz Refresh Rate |
| Colors | 16M Colour |
| Size | 6.7 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Pixel Density | 385 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 91.16% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 11 |
| User Interface | HIOS 7.6 |
| Processor | Octa-core (2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek Helio G95 (12 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G76 MC4 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | Unspecified |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 13 MP + 8 MP [Similar] |
| Flash | Quad-LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.3", 1.2µm, Dual Pixel PDAF, Laser AF 13 MP, 50mm (telephoto), PDAF, 2x optical zoom 8 MP, 120˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm Panorama, HDR |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
| Front Camera |
48 MP, f/2.2, (wide), 1/2.0", 0.8µm 8 MP, 105˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm Dual-LED flash 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 8 GB RAM |
| Expandable Storage | Unspecified |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast charging 33W, 70% in 30 min (advertised) |
| Capacity | 4700 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)