Sony Xperia XZ3 Specs
Key Specifications
- 6.0 inches (1440 x 2880 pixels, 537 ppi) Display
- Octa-core (4x2.7 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver), Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm) Processor
- Android 9.0 (Pie)
- Internal storage 64 GB, 4 GB RAM or 64 GB, 6 GB RAM (Taiwan only)
- Expandable storage with microSD card up to 512 GB (uses SIM 2 slot) - dual SIM model only
- 19 MP primary camera with LED Flash
- 13 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, NFC, GPS, Wi-Fi
- 3300 mAh Non-removable Li-Ion Battery
General Info
Display
| Type | P-OLED Capacitive Touchscreen, Corning Gorilla Glass 5 |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.0 inches [Similar] |
| Resolution | 1440 x 2880 pixels |
| Pixel Density | 537 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 80.44% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Processor | Octa-core (4x2.7 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver), Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 630 [Similar] |
| RAM | 4 GB, 6 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 64 GB, 64 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 512 GB (uses SIM 2 slot) - dual SIM model only |
Camera
| Rear Camera | 19 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
19 MP, f/2.0, 25mm (wide), 1/2.3", 1.22µm, predictive PDAF & laser AF Panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@60fps, 1080p@30fps (5-axis gyro-EIS), 1080p@960fps, HDR |
| Front Camera |
13 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/3", 1.12µm HDR, 1080p@30fps (5-axis gyro-EIS) [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (5CA) Cat18 1200/200 Mbps |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector; USB Host |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 64 GB, 4 GB RAM or 64 GB, 6 GB RAM (Taiwan only) |
| Expandable Storage | microSD, up to 512 GB (uses SIM 2 slot) - dual SIM model only |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✗ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| Barometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Non-removable Li-Ion Battery |
| Capacity | 3300 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)