Sony Xperia XA1 Plus Specs
Key Specifications
- 5.5 inches Full HD Display (1080 x 1920 pixels, 401 ppi)
- Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.6 GHz Cortex-A53), Mediatek MT6757 Helio P20 Processor
- Android OS, v7.1 (Nougat) Upgradable to Android v8.0 Oreo
- Internal storage 32 GB, 3/4 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 256 GB
- 23 MP primary camera with LED flash
- 8 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, NFC, GPS, Bluetooth, FM Radio
- 3430 mAh Li-Ion Battery
General Info
| Phone | Sony Xperia XA1 Plus |
| Manufacturer |
|
| Announced | August 2017 |
| Status | Available - September 2017 |
| Price | Rs. 24,990 ($399.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Black, Blue, Pink, Gold |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 155 x 75 x 8.7 mm (6.1 x 2.95 x 0.34 in) |
| Weight | 189 g (6.67 oz) |
| SIM Type | Single/Dual SIM |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (optional) |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| Messaging | |
| Notification LED | Yes |
Display
| Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 5.5 inches [Similar] |
| Resolution | Full HD, 1080 x 1920 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 401 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 71.57% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v7.1 (Nougat) Upgradable to Android v8.0 Oreo |
| Processor | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.6 GHz Cortex-A53), Mediatek MT6757 Helio P20 [Similar] |
| GPU | Mali-T880 MP2 [Similar] |
| RAM | 4 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 32 GB, 3/ |
| Ext. Memory | microSD, up to 256 GB |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps, VoLTE |
| Bluetooth | Yes |
| WI-FI | Yes |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Browser | HTML5 |
User Memory
| Internal | 32 GB, 3/4 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 256 GB |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio with RDS |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Light Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Li-Ion Battery |
| Capacity | 3430 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)