Sony Xperia M5 Specs
Key Specifications
- 5.0 inches Full HD Display (1080 x 1920 pixels, 441 ppi)
- Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53, Mediatek MT6795 Processor
- Android OS, v5.0 (Lollipop)
- Internal storage 16 GB, 3 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 200 GB
- 21.5 MP primary camera with LED Flash
- 13 MP front facing camera
- 3G, 4G LTE, NFC, GPS, Wi-Fi, FM Radio
- 2600 mAh Non-removable Li-Ion Battery
General Info
| Phone | Sony Xperia M5 |
| Other Names | Sony Xperia M5 E5603, E5606, E5653 |
| Manufacturer |
|
| Announced | August 2015 |
| Status | Available - August 2015 |
| Price | Rs. 26,990 ($396.91) [Similarly Priced] |
| Colors | Black, White, Gold |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 145 x 72 x 7.6 mm (5.71 x 2.83 x 0.3 in) |
| Weight | 142.5 g (5.01.0.18 oz) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network |
HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - E5603, E5653 HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 - E5606 |
| 4G Network |
LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - E5603 LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700), 13(700), 17(700), 28(700) - E5606 LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 28(700), 40(2300) - E5653 |
| Messaging |
Display
| Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen, Scratch-resistant Glass |
| Colors | 16M colors |
| Size | 5.0 inches [Similar] |
| Resolution | Full HD, 1080 x 1920 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 441 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 65.89% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v5.0 (Lollipop) |
| Processor | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53, Mediatek MT6795 [Similar] |
| GPU | PowerVR G6200 [Similar] |
| RAM | 3 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 16 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 200 GB |
Camera
Connectivity
| GPRS | Up to 85.6 kbps |
| EDGE | Up to 236.8 kbps |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Bluetooth | v4.1, A2DP, LE, apt-X |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| USB | microUSB v2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Browser | HTML5 |
User Memory
| Internal | 16 GB, 3 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 200 GB |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio with RDS |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Non-removable Li-Ion Battery |
| Capacity | 2600 mAh |
| Stand by |
Up to 671 hours (2G) Up to 656 hours (3G) |
| Talk Time |
Up to 11 hours 49 mins (2G) Up to 12 hours 11 mins (3G) |
.jpg)