Sony Xperia L2 Specs
Key Specifications
- 5.5 inches HD Display (720 x 1280 pixels, 267 ppi)
- Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53, Mediatek MT6737T Processor
- Android 7.1.1 (Nougat)
- Internal storage 32 GB, 3 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 256 GB
- 13 MP primary camera with LED Flash
- 8 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, NFC, GPS, Wi-Fi, FM Radio
- 3300 mAh Non-removable Li-Ion Battery
General Info
| Phone | Sony Xperia L2 |
| Other Names | Sony Xperia L2 Dual |
| Manufacturer |
|
| Announced | January 2018 |
| Status | Available - January 2018 |
| Price | Rs. 19,999 ($315.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Black, Gold, Pink |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 150 x 78 x 9.8 mm (5.91 x 3.07 x 0.39 in) |
| Weight | 178 g (6.28 oz) |
| SIM Type | Single SIM (Nano-SIM), Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor |
| Notification LED | Yes |
Display
| Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen, Corning Gorilla Glass (unspecified Version) |
| Colors | 16M colors |
| Size | 5.5 inches [Similar] |
| Resolution | HD, 720 x 1280 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 267 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 71.29% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 7.1.1 (Nougat) |
| Processor | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53, Mediatek MT6737T [Similar] |
| GPU | Mali-T720MP2 [Similar] |
| RAM | 3 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 32 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 256 GB |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Browser | HTML5 |
User Memory
| Internal | 32 GB, 3 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 256 GB |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Light Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Non-removable Li-Ion Battery |
| Capacity | 3300 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)