Sony Ericsson LT22i Nypon Specs
Key Specifications
- 4.0 inches qHD Display (540 x 960 pixels, 275 ppi)
- Dual-core, NovaThor U8500 Processor
- Android OS
- Internal storage 16 GB, 1 GB RAM
- 8 MP primary camera with LED flash
- 1.3 MP front facing camera
- 3G, GPS, Bluetooth, Wi-Fi
- 1320 mAh Standard battery, Li-Ion
General Info
Display
| Type | LED-backlit LCD, capacitive touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 4.0 inches [Similar] |
| Resolution | qHD, 540 x 960 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 275 ppi |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS |
| Processor | Dual-core, NovaThor U8500 |
| GPU | |
| RAM | 1 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 16 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | HSDPA, HSUPA |
| Bluetooth | Yes, v2.1 with A2DP, EDR |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi hotspot |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Browser | HTML5, Adobe Flash |
User Memory
| Internal | 16 GB, 1 GB RAM |
| Expandable Storage | No |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | |
| Games | Yes |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Standard battery, Li-Ion |
| Capacity | 1320 mAh |
| Stand by | |
| Talk Time |
.jpg)