Samsung Mesmerize i500 Specs
Key Specifications
- 4.0 inches WVGA Display (480 x 800 pixels, 233 ppi)
- 1 GHz Cortex-A8, Hummingbird Processor
- Android OS, v2.1 (Eclair), upgradable to v2.2 (Froyo)
- Internal storage 2 GB storage, 512 MB RAM, 384 MB ROM
- Expandable storage with microSD card up to 32 GB card 16 GB included
- 5 MP primary camera with LED flash
- VGA front facing camera
- GPS, Bluetooth, Wi-Fi, FM Radio
- 1500 mAh Li-Ion Battery
General Info
Display
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 4.0 inches [Similar] |
| Resolution | WVGA, 480 x 800 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 233 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 57.00% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v2.1 (Eclair), upgradable to v2.2 (Froyo) |
| Processor | 1 GHz Cortex-A8, Hummingbird [Similar] |
| GPU | PowerVR SGX540 [Similar] |
| RAM | 512 MB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 2 GB, 384 MB |
| Ext. Memory | microSD, up to 32 GB, 16 GB included |
Camera
Connectivity
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 3G | EV-DO Rev. A, up to 3.1 Mbps |
| Bluetooth | Yes, v3.0 with A2DP |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, Wi-Fi hotspot (Android 2.2) |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Browser | HTML, Adobe Flash Lite |
User Memory
| Internal | 2 GB storage, 512 MB RAM, 384 MB ROM |
| Expandable Storage | microSD, up to 32 GB, 16 GB included |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio with RDS |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Li-Ion Battery |
| Capacity | 1500 mAh |
| Stand by | Up to 312 hours |
| Talk Time | Up to 7 hours |
.jpg)