Samsung M130K Galaxy K Specs
Key Specifications
- 3.7 inches WVGA Display (480 x 800 pixels, 252 ppi)
- 1.2 GHz Cortex-A8, Hummingbird Processor
- Android OS, v2.2 (Froyo)
- Internal storage 8 GB storage
- Expandable storage with microSD card up to 32 GB
- 5 MP primary camera with
- VGA front facing camera
- 3G, GPS, Bluetooth, Wi-Fi, FM Radio
- 1500 mAh Li-Ion Battery
General Info
Display
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 3.7 inches [Similar] |
| Resolution | WVGA, 480 x 800 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 252 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 54.78% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
Camera
Connectivity
| GPRS | Class 12 (4+1/3+2/2+3/1+4 slots), 32 - 48 kbps |
| EDGE | Class 12 |
| 3G | HSDPA, 7.2 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps |
| Bluetooth | Yes, v3.0 with A2DP |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, Wi-Fi hotspot |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
User Memory
| Internal | 8 GB storage |
| Expandable Storage | microSD, up to 32 GB |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio with RDS |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Li-Ion Battery |
| Capacity | 1500 mAh |
| Stand by |
Up to 570 hours (2G) Up to 410 hours (3G) |
| Talk Time |
Up to 13 hours 30 mins (2G) Up to 7 hours 30 mins (3G) |
.jpg)