Samsung Galaxy View 2 Specs
Key Specifications
- 17.5 inches Full HD Display (1080 x 1920 pixels, 126 ppi)
- Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A73 & 6x1.6 GHz Cortex-A53), Exynos 7885 (14 nm) Processor
- Android 9.0 (Pie)
- Internal storage 64/128 GB, 3 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 512 GB (dedicated slot)
- Not Defined primary camera
- 3G, 4G LTE, GPS, Wi-Fi
General Info
Display
| Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 17.5 inches [Similar] |
| Resolution | Full HD, 1080 x 1920 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 126 ppi |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Processor | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A73 & 6x1.6 GHz Cortex-A53), Exynos 7885 (14 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G71 [Similar] |
| RAM | 3 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 64/128 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 512 GB (dedicated slot) |
Camera
| Rear Camera | Not Defined [Similar] |
| Flash | - |
| Features | - |
| Video | - |
| Front Camera | - |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE-A |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 64/128 GB, 3 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 512 GB (dedicated slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | |
| Capacity | - |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)