Samsung Galaxy S8 Active Specs
Key Specifications
- 5.8 inches (1440 x 2960 pixels, 568 ppi) Display
- Octa-core (4x2.35 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo), Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835 Processor
- Android OS, v7.0 (Nougat)
- Internal storage 64 GB, 4 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 256 GB (dedicated slot)
- 12 MP primary camera with Dual-LED (Dual Tone)
- 8 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, NFC, GPS, Wi-Fi
- 4000 mAh Non-removable Li-Ion battery
General Info
Display
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, Gorilla Glass 5 |
| Colors | 16M colors |
| Size | 5.8 inches [Similar] |
| Resolution | 1440 x 2960 pixels |
| Pixel Density | 568 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 74.92% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v7.0 (Nougat) |
| Processor | Octa-core (4x2.35 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo), Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835 [Similar] |
| GPU | Adreno 540 [Similar] |
| RAM | 4 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 64 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
Camera
| Rear Camera | 12 MP [Similar] |
| Flash | Dual-LED (Dual Tone) |
| Features | Phase Detection Autofocus, f/1.7 aperture, OIS, Geo-tagging, Simultaneous 4K Video And Image Recording, Touch Focus, Face/smile Detection, Auto HDR, Panorama |
| Video | 2160p@60fps, 1080p@120fps, HDR, dual-video rec. |
| Front Camera | 8 MP, AF [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, VoLTE |
| Bluetooth | v4.2, A2DP, LE, aptX |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | v3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Browser | HTML5 |
User Memory
| Internal | 64 GB, 4 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Light Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| Infrared Sensor |
|
| Barometer Sensor |
|
| Heart-Rate Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Non-removable Li-Ion battery |
| Capacity | 4000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)