Samsung Galaxy S4 Mini Specs
Key Specifications
- 4.3 inches qHD Display (540 x 960 pixels, 256 ppi)
- Dual-core 1.7 GHz Krait 200, Qualcomm MSM8930 Snapdragon 400 Processor
- Android OS, v4.2.2 (Jelly Bean)
- Internal storage 8 GB (5 GB user available), 1.5 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 32 GB
- 8 MP primary camera with LED flash
- 1.9 MP front facing camera
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, NFC, GPS, Bluetooth, Wi-Fi, FM Radio
- 1900 mAh Li-Ion battery
General Info
Display
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 4.3 inches [Similar] |
| Resolution | qHD, 540 x 960 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 256 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 66.82% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v4.2.2 (Jelly Bean) |
| Processor | Dual-core 1.7 GHz Krait 200, Qualcomm MSM8930 Snapdragon 400 [Similar] |
| GPU | Adreno 305 [Similar] |
| RAM | 1.5 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 8 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 32 GB |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSDPA 14.4 Mbps, HSUPA 5.76 Mbps |
| Bluetooth | Yes, v4.0 with A2DP, LE, EDR |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS support and GLONASS |
| Browser | HTML5 |
User Memory
| Internal | 8 GB (5 GB user available), 1.5 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 32 GB |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Li-Ion battery |
| Capacity | 1900 mAh |
| Stand by | Up to 300 hours (3G) |
| Talk Time | Up to 12 hours (3G) |
.jpg)