Samsung Galaxy S Light Luxury Specs
Key Specifications
- 5.8 inches (, -) Display
- Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260), Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 Processor
- Android 8.0 (Oreo)
- Internal storage 64 GB, 4 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 400 GB (uses SIM 2 slot)
- 16 MP primary camera with LED Flash
- 8 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, NFC, GPS, Wi-Fi, FM Radio
- 3000 mAh Non-removable Li-Ion Battery (11.55 Wh)
General Info
| Phone | Samsung Galaxy S Light Luxury |
| Other Names | Samsung Galaxy S8 Lite, Samsung Galaxy S Lite |
| Manufacturer |
|
| Announced | May 2018 |
| Status | Available - May 2018 |
| Price | Rs. 39,400 ($579.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Burgundy Red, Black Night |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 148.9 x 68.1 x 8 mm (5.86 x 2.68 x 0.31 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM Type | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor - Samsung Pay (Visa, MasterCard certified) - IP68 certified - dust/water proof (up to 1.5m for 30 mins) |
Display
| Type | Super AMOLED Capacitive Touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 5.8 inches [Similar] |
| Resolution | |
| Pixel Density | - |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 8.0 (Oreo) |
| Processor | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260), Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 [Similar] |
| GPU | Adreno 512 [Similar] |
| RAM | 4 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 64 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 400 GB (uses SIM 2 slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Browser | HTML5 |
User Memory
| Internal | 64 GB, 4 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 400 GB (uses SIM 2 slot) |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| Barometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Non-removable Li-Ion Battery (11.55 Wh) |
| Capacity | 3000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)