Samsung Galaxy On8 Specs
Key Specifications
- 5.5 inches Full HD Display (1080 x 1920 pixels, 401 ppi)
- Octa-core 1.6 GHz, Exynos 7580 Processor
- Android OS, v6.0.1 (Marshmallow)
- Internal storage 16 GB, 3 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 128 GB
- 13 MP primary camera with LED flash
- 5 MP front facing camera
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, NFC, GPS, Wi-Fi, FM Radio
- 3300 mAh Li-Ion Battery (Removable)
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Samsung Galaxy On8 |
| Manufacturer |
|
| Announced | September 2016 |
| Status | Available - October 2016 |
| Price | Rs. 15,900 ($233.82) [Similarly Priced] |
| Colors | Black, Gold, White |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 151.7 x 76 x 7.8 mm (5.97 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight | 170 g (6 oz) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA |
| 4G Network | LTE |
| Messaging |
Display
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 5.5 inches [Similar] |
| Resolution | Full HD, 1080 x 1920 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 401 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 72.16% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v6.0.1 (Marshmallow) |
| Processor | Octa-core 1.6 GHz, Exynos 7580 [Similar] |
| GPU | Mali-T720 MP3 [Similar] |
| RAM | 3 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 16 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 128 GB |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE |
| Bluetooth | v4.1, A2DP |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| USB | microUSB v2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Browser | HTML5 |
User Memory
| Internal | 16 GB, 3 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 128 GB |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | Yes, FM Radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Li-Ion Battery (Removable) |
| Capacity | 3300 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)
Rs. 15,900